Maksuvaba tulu hakkab sõltuma inimese aastatulust

2018. aastal sõltub teie sissetulekust maksuvaba tulu summa. Kuna teie sissetuleku suurenedes maksuvaba tulu summa väheneb, siis on oluline teada, kuidas mõjutavad töötasu, pension, toetused ja teised tulud teie maksuvaba tulu suurust. Teades oma 2018. aasta sissetulekuid, on teil juba jooksva aasta sees võimalus maksuvaba tulu arvesse võtta õiges summas ja vältida seeläbi tulumaksu juurdemaksmist 1. juuliks 2019.

Töötukassalt saadavad töötuskindlustuse hüvitised

Kui saate Töötukassalt töötuskindlustuse hüvitisi, siis on see teie maksustatav tulu. Kui hüvitis on kuni 1200 eurot kuus, siis on teil õigus maksuvabale tulule 500 eurot kuus. Kui hüvitis on üle 1200 euro, siis kohaldub maksuvaba tulu vastavalt tulumaksuseadusele.

·         Kui olete maksuvaba tulu avalduse Töötukassale esitanud ja teil muid sissetulekuid ei ole, siis Töötukassa võtab õige maksuvaba tulu arvesse ja teil ei ole täiendavaid kohustusi.

Töötukassalt saadav töövõimetoetus ja töötutoetus

Töötukassa makstav töövõimetoetus ja töötutoetus on maksuvabad toetused, mida tuludeklaratsioonis ei deklareerita. Töövõimetoetus ja töötutoetus ei lähe isiku aastatulu arvestusse ega mõjuta isiku maksuvaba tulu suurust.

·         Siin on erinevus võrreldes Sotsiaalkindlustusameti makstava töövõimetuspensioniga, mis on isiku maksustatav tulu ning mis läheb aastatulu arvestusse ja mõjutab maksuvaba tulu suurust.

Sotsiaalkindlustusametilt saadav pension

Kui olete pensionär ja teil ei ole lisaks pensionile (sh vanaduspension, toitjakaotuspension, töövõimetuspension, eripensionid ja pensionilisad) muid sissetulekuid, siis kohaldub teile üldine maksuvaba tulu määr (500 eurot). Tavapensionäri maksuvaba tulu muudatus ei mõjuta, sest uus maksuvaba tulu määr on suurem kui sel aastal (2017. a) üldine maksuvaba tulu ja täiendav maksuvaba tulu pensioni korral kokku. Muudatus mõjutab just töötavaid pensionäre ja eripensionide saajaid, kelle igakuine sissetulek ületab 1200 eurot.

·         Oluline on, et olete pensionärina Sotsiaalkindlustusametile maksuvaba tulu avalduse esitanud. Seda saab teha nii portaali eesti.ee kaudu kui Sotsiaalkindlustusameti klienditeenindustes kohapeal.

Lisaks töötasule Sotsiaalkindlustusametilt saadav pension

Kui olete töötav pensionär ja saate lisaks töötasule ka Sotsiaalkindlustusametilt pensioni (sh vanaduspension, toitjakaotuspension, töövõimetuspension, eripensionid ja pensionilisad) igakuiselt kokku üle 1200 euro, siis peate brutotöötasu ja pensioni liitma ning maksuvaba tulu suuruse leidma.

·         Maksuvaba tulu on õigus rakendada ainult ühes kohast, see tähendab kas tööandja juures või Sotsiaalkindlustusametis.

Kuna tööandja või Sotsiaalkindlustusamet ei tea ega saa arvesse võtta töötasu ja pensioni kokku, siis tuleb teil endal otsustada, kas te esitate maksuvaba tulu avalduse tööandjale või Sotsiaalkindlustusametile ning kas teile võib maksuvaba tulu arvestada täies ulatuses või osaliselt.

Näiteks kui teenite igakuiselt brutotöötasu 1000 eurot ja saate vanaduspensioni 425 eurot, siis on tuludeklaratsiooni kohaselt teie aastatulu 17 100 eurot, mille puhul maksuvaba tulu suurus on 4500 eurot. Et vältida tuludeklaratsiooni järgset tulumaksu juurde maksmist, tuleb teil endal tööandjat või Sotsiaalkindlustusametit teavitada, et teile tuleb arvestada maksuvaba tulu 375 eurot kuus (4500 ÷ 12). Kui teil võib aasta jooksul tulla ka ootamatuid tulusid (nt kinnisvara müük, väärtpaberite müük), siis võite maksuvaba tulu suuruseks märkida samuti väiksema summa. Nii väldite 1. juuliks 2019 tulumaksu juurde maksmist.

Refereeritud

www.emta.ee